Na początku wyjaśnijmy sobie co to znaczy stir fry. To szybkie smażenie w woku z małą ilością tłuszczu. Jest to bardzo charakterystyczny sposób obróbki termicznej dań w Tajlandii. Możesz je przygotować za każdym razem z innymi składnikami.
Czerwone curry jest średnio ostre, ale jeśli dodamy go dużo to może delikatnie zapiec w usta. Zielone curry lubię jeść z zielonym ogórkiem, żółte z ananasem i krewetkami a czerwone właśnie z tofu i warzywami.
Bulion wołowy to podstawa wielu dań w kuchni tajskiej. Gdy pracowałam w ostatniej restauracji w Bangkoku to codziennie rano gotowaliśmy cały gar bulionu. W zasadzie gotował się cały dzień – dorzucaliśmy jedynie mięso i w określonym czasie warzywa. Na bulion wołowy warto zaczekać – tylko trzeba gotować go z sercem. Duża ilość przypraw warunkuje jego spektakularny smak.
W kuchni tajskiej najbardziej lubię ryby. Połączenia smakowe oraz dodatki chrupiących warzyw powodują, że nawet we własnym domu na chwilę przenoszę się na dalekie szerokości geograficzne. Jestem zahipnotyzowana tym smakiem i połączeniem ostrości z kwaśnym sosem. Dzięki tym połączeniom ryba nabiera zupełnie innego wyrazu.
Czas na pyszny deser tajski
Ostre dania w kuchni tajskiej to podstawa. Banan prawie nie wyczuwalny, nadaje daniu słodkiego posmaku, który zrównoważony został pikantnym curry.
Bardzo rzadko zdarza się, że w kuchni tajskiej znajdziemy wegetariańskie sałatki. Choć Tajowie uważają, że jeśli dodajemy do sałatki mięso gotowane to można spokojnie uznać danie za wegetariańskie. Ta sałatka jest bardzo popularna w Tajlandii. W przepisie napisałam „mielona” wieprzowina, ale wiadomo, że Tajowie mięsa nie mielą tylko siekają. Czytaj Dalej…
Pyszna rybka z Północy Tajlandii. Az dziwne, że takie frykasy można tam znaleźć, gdyż Północ raczej słynie z mięsa, a w szczególności w wieprzowinie. Bardzo uważnie uczyłam się od Tajów sztuki kulinarnej. Zawsze podążałam za nimi jak cień, by niczego nie przegapić. Czytaj Dalej…
Skorzystam dziś z sezonowej fasolki szparagowej. Możecie fasolkę wcześniej blanszować w gorącej wodzie. Będzie wówczas bardziej miękka. Danie szybkie – stir fry z warzywami i makaronem ryżowym. Z dodatkiem polędwiczki wieprzowej. Czytaj Dalej…
Kalmary nadziewane wieprzowiną z grzybami shitake (Phlat Plaa Meuk Yat Sai)
10.02.2016To danie przypomina mi niezłą zabawę w kuchni w Bangkoku i długie godziny rozmów z kalmarami, by były posłuszne. Każde danie , które prezentuję tu na blogu ma jakąś historię. Dlatego jest mi tak bliski i przywołuje piękne wspomnienia. Kalmary potrafią być wredne!!!!! Czytaj Dalej…
..nie tylko dla kobiet.
Tajski przysmak, który przywiozłam z Krabi, miasteczka lądowego na południu Tajlandii, z którego mam przepiękne, dwukrotne wspomnienia. Miejsce to różni się znacznie od wszystkich wysp położonych na południu, które dla mnie z samą Tajlandią mają mało wspólnego. Czytaj Dalej…
Ostro, ostro!
Uwielbiam zaczynać dzień gorącą miską zupy. Czuję wówczas jak mój cały organizm zostaje wprowadzony w ruch, metabolizm się rozkręca, no i „serce rośnie”!. Tajskie zupy kocham nadzwyczaj. Podróżując po Tajlandii, codziennie rano raczyłam się wodnistym i ognistym dobrodziejstwem z makaronem lub ryżem. Czytaj Dalej…
Dziś green curry w wersji wegetariańskiej. Dodałam fasolę mung i był to strzał w dziesiątkę. Fasola Mung nie cieszy się ogromnym powodzeniem na polskich stołach a szkoda. Główną przeszkodą jest jej dostępność na rynku. Czytaj Dalej…
Laab gai, laab moo – odmian jest wiele w zależności od tego z jakiego mięsa wykonana jest sałata. Dla mnie jest to bardzo dziwne tajskie danie. Sałatka z gotowanego mięsa siekanego podawana na zimno. Czytaj Dalej…
To wspaniała, łagodna tajska zupa dla dzieci, której raczej nie serwują w polskich restauracjach. Pierwszy raz zetknęłam się z nią a Chiang Mai, na północy Tajlandii. Czytaj Dalej…